Metody terapii
Trening mięśni dna miednicy to aktywny, inteligentny i świadomy program wzmacniania dna miednicy oparty na najnowszych badaniach z zakresu funkcjonowania ludzkiego ciała.
Kobiety o wiele bardziej narażone są na osłabienie mięśni dna miednicy – najistotniejszym czynnikiem jest poród , podczas którego mięśnie dna miednicy ulegają znacznemu rozciągnięciu i nie trenowane odpowiednio po porodzie – nie odzyskują już swojej poprzedniej aktywności . Drugim ważnym czynnikiem jest okres menopauzy i zmiany stężeń hormonów, syntezy kolagenu, zwiotczenie i postępująca dysfunkcja nietrenowanych wcześniej mięśni.
Świadomość konieczności wzmacniania dna miednicy ma zatem bardzo istotne znaczenie. Według najnowszych badań,u kobiet, które po porodzie, zabiegach ginekologicznych oraz zabiegach w obrębie jamy brzusznej nie stosowały żadnej aktywności fizycznej oraz ćwiczeń w obrębie osłabionych partii, w wieku okołomenopauzalnym pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, opadanie/obniżanie narządów rodnych i inne dolegliwości związane z zaburzeniem statyki dna miednicy , które znacznie obniżają komfort życia kobiet po 45 r.ż .
Powoduje to wiele problemów zdrowotnych takich jak: bóle kręgosłupa, napięty i odstający brzuch, bóle napięciowe, opadanie narządów miednicy, nietrzymanie moczu, zwyrodnienia stawów biodrowych, problemy z orgazmem i wiele innych.
Mięśnie dna miednicy możesz ćwiczyć tak samo, jak wszystkie inne mięśnie Twojego ciała – wystarczy znajomość kilku wskazówek.
Czego dowiesz się na zajęciach:
Gdzie jest i jak działa Twoja miednica,
Jakie są najczęstsze objawy dysfunkcji mięśni dna miednicy,
Jakie ma znaczenie Twoja postawa,
ruchomość klatki piersiowej, bioder i kręgosłupa,
Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele po ciąży.
Czego się nauczysz:
Nauczysz się lokalizować i czuć swoje dno,
miednicy, napinać i rozluźniać mięśnie oraz świadomie nimi pracować,
Poćwiczysz współpracę dna miednicy z oddechem i mięśniami głębokimi,
Dowiesz się jak ćwiczyć mięśnie brzucha nie obciążając da miednicy.
Jesteś:
- po porodzie – terapia przywraca sprawność mięśni dna miednicy, które w trakcie porodu
zostały mocno naciągnięte i osłabione. Jest to profilaktyka nietrzymania moczu, obniżenia narządów miednicy mniejszej, zaburzeń funkcji seksualnych. - po operacji ginekologicznej lub urologicznej – trening mięśni dna miednicy utrzyma
efekty zabiegu, by dolegliwości nie powróciły, skierowana na operację ginekologiczną lub urologiczną – przygotowanie dna miednicy do operacji pomaga w szybszej rekonwalescencji, - po cesarskim cięciu i nacięciu krocza – mobilizacja blizny uelastycznia tkankę, zapobiega zrostom i sklejeniom powięzi,
- wchodzisz w okres menopauzy – ćwiczenia mięśni dna miednicy budzą świadomość ciała, przywracają kontrolę nad nim, są profilaktyką nietrzymania moczu, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bólów kręgosłupa i bioder.