Wykorzystywanie Emg Biofeedback i elektrostymulacji do treningu mięśni dna miednicy po porodzie .

Mięśnie dna miednicy są ułożone warstwowo , a ich włókna wyściełają dno miednicy mniejszej od spojenia łonowego po kość krzyżową i guziczną tworząc – przeponę dna miednicy. Jej wygląd porównywany jest do hamaka, miski – często mówi się o niej potocznie, że jest „podłogą”. Kiedy mięśnie są osłabione ciężko je napiąć, mogą być rozciągnięte lub zbyt luźne. Mogą być też sztywne, twarde i przykurczone. Wszystko to wpływa na: zakres ruchomości, bolesność, funkcje mięśnia, pojawienie się zrostów, złe odżywienie tkanek i struktur dna miednicy jak i struktur sąsiadujących z dnem miednicy, a także powodować zmniejszenie wydzieliny, która pomaga w nawilżeniu np.: pochwy, mięśnie dna miednicy pełnią wiele funkcji, a jedną z ważniejszych jest utrzymywanie narządów miednicy t.j pęcherza, macicy, jelit i odbytnicy.
Mięśnie te pomagają kontrolować oddawanie moczu i stolca, są także odzwierciedleniem przepony piersiowej, prawidłowy oddech pozwala ma prace obu przepon, wdech powoduje obniżenie i wydłużenie włókien dna miednicy .Wydech powoduje unoszenie i skrócenie włókien co pozwala na aktywację mięśni dna miednicy, zaburzony ruch przepony może powodować: znaczne zmniejszenie dotlenienia oraz krążenia, ból , jak i nieodpowiednią pracę jelit i pęcherza.

Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu w jamie brzusznej jesteśmy stabilni i zmniejszymy prawdopodobieństwo powstania takich problemów jak np: : nietrzymanie moczu lub stolca, powstawanie przepuklin, czy obniżeniami narządów miednicy. Dlatego tak ważna jest nauka prawidłowego oddechu podczas terapii. Niesamowicie istotna jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby przywrócić prawidłowe warunki i równowagę w ciele. Fizjoterapeuta m.in. określi zmiany w strukturze, pomoże w przywrócić funkcję i czynność mięśni dna miednicy, które wpływają na narządy miednicy( pęcherz, macice, jelita). Plan terapii dobrany jest odpowiednio dla każdego pacjenta. Na filmie przedstawiam pracę pacjentki, podczas ostatniej sesji. Pacjentka jest po dwóch porodach , zgłosiła się do mnie 12 tyg. po porodzie – mięśnie i przednia ściana pochwy są osłabione, z bolesną blizną po nacięciu krocza. Jesteśmy już po korekcji postawy ciała i nauce wzorca prawidłowego oddechu oraz reedukacji manualnej mięśni dna miednicy, pracy z blizną, zmiany nieprawidłowych nawyków. Rozpoczęłyśmy trening funkcjonalny. Pracowałyśmy nad wzmocnieniem oraz prawidłowym wzorcem ruchu wszystkich włókien mięśni tonicznych, fazowych oraz mieszanych.

Do terapii wykorzystuję elektrostymulację, która pomoże pacjentce uzyskać lepsze efekty podczas napinania mięśni Emg Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne ), pomoże zrozumieć jak wygląda napięcie i rozluźnienie mięśni oraz zobaczyć ich pracę na ekranie komputera.

Następnie przejdziemy do rozwinięcia treningu mięśniowo – powięziowego oraz ćwiczeń hipopresyjnych, które dobrze wykonywane m.in pobudzają i poprawiają czucie głębokie mięśni. Rozpoczniemy rozbudowę treningu funkcjonalnego kiedy pacjentka poprawi siłę i koordynację mięśni dna miednicy.

Pacjentka radzi sobie bardzo dobrze, sumiennie podejmuje terapię ,między wizytami wykonuje omówione na terapii ćwiczenia i czynności pomagające w życiu codziennym.

Pracuję na urządzeniu Phenix Vivalitis Neo, który jest technologią bezprzewodowa dzięki, czemu mogę swobodnie pracować z pacjentem w pozycji leżącej, stojącej jak i w ruchu (gdyż w większości przypadków nietrzymania moczu ujawnia się w ruchu), a jednocześnie mieć kontrole nad wykonywanymi ćwiczeniami przez pacjentkę.

Program fizjoterapii mięśni dna miednicy jest dostosowany do indywidualnych i aktualnych możliwości pacjenta. Pamiętaj, że 6 tygodni po po porodzie (czyli po połogu) możesz skontrolować i poprawić aktywność mięśni dna miednicy. Ważna również jest praca nad ruchomością i mobilnością blizny w okolicy krocza (epizjotamią) lub blizną po cięciu cesarskim (praca bezpośrednia na bliźnie 4-5 tyg po cięciu, gdy rana na skórze zagoi się, bądź wcześniejszą pracą pośrednią na tkankach okolicznych – nad i pod blizną).